Pokračování kauzy výběru dopravce pro rychlíkové linky R14 a R27

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 15.09.2020 01:44   Přečteno : 317 x   Počet komentářů : 0

Odbory na železnici vyjadřují znepokojení nad dosavadním postupem výběru dopravce pro železniční rychlíkové linky R14 Pardubice - Liberec - Ústí nad labem a R27 Olomouc - Krnov - Ostrava a žádají o urgentní jednání s vicepremiérem a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem.

 

Po společných jednáních 8. a 11. září oslovilo 11 odborových organizací jednomyslným stanoviskem a žádostí o urgentní jednání 14. září vicepremiéra a ministra dopravy Karla Havlíčka, kterému vyjadřují znepokojení a obavy, že dosavadní postup Ministerstva dopravy při výběru budoucího dopravce nejeví znaky úsilí o zvyšování úrovně služeb a technologické úrovně zajištění bezpečnosti provozu na linkách R14 a R27, ale je z něj zřejmá pouze enormní snaha o výměnu dopravce.

Dále...

Ministerský „rozstřel“ náměstka Němce by měl konečně odstřelit České dráhy?

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 05.09.2020 09:17   Přečteno : 1177 x   Počet komentářů : 1

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze obdrželo podnět k prošetření okolností výběru nového dopravce pro rychlíkové linky R14A Pardubice – Liberec, R14B Liberec – Ústí nad Labem a R27 Olomouc – Krnov – Ostrava a jednání Ministerstva dopravy, které v těchto dnech skandálním způsobem rozhoduje o tom, kdo bude jezdit na uvedených linkách od 13. prosince letošního roku! V případě linek R14A a R14B jde o zakázku na 7 let, v případě linky R27 pouze na 2 roky, přičemž předpokládaná výše kompenzací čítá cca 1 miliardu 600 mil. Kč.

 

Ministerstvo dopravy (MD) v plné nahotě předvádí proces zjednání výhody při zadání veřejné zakázky (§ 256 trestního zákoníku) a pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži (§ 257 trestního zákoníku).

 

Dále...

Skandální ministerská fraška - hledání nejlepšího železničního dopravce (Arrivy)

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 25.08.2020 01:48   Přečteno : 464 x   Počet komentářů : 0

Právě v těchto dnech vrcholí závěrečné dějství frašky „hledání nejlepšího dopravce“ pro dálkové železniční linky pod taktovkou Ministerstva dopravy (MD). Budou se teprve otevírat obálky s nabídkami dopravců, které jsou bez pochyby tajné, ale dopravce Arriva vlaky s.r.o. už na rychlíkové linky, pro které se dopravce vybírá, nabírá strojvedoucí a průvodčí, kterým říká, že je prostě má jisté.

Dále...

30. výročí železničního neštěstí u Spálova

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 21.08.2020 17:29   Přečteno : 2561 x   Počet komentářů : 0

25. srpna si připomeneme 30. výročí železničního neštěstí, ke kterému došlo v sobotu 25. srpna 1990. Byl pěkný letní den a sobota jako stvořená pro koupání na železnobrodském koupališti, jarmark nebo pro výlety Palackého a Riegrovou stezkou, které vedou ze Spálova. Právě nedaleko zastávky Spálov na trati Železný Brod – Tanvald se ve 13.01 hodin v km 3,272 čelně střetly v nepřehledném skalnatém terénu nad řekou Kamenicí a v oblouku manipulační nákladní vlak 85643 (lokomotiva elektronik 743.010 se 6 vozy), jedoucí z Jesenného, a motorový osobní vlak 6302 (motorový vůz 810.280 a přívěsný vůz Baafx), jedoucí ze Železného Brodu do Tanvaldu a Liberce.

 

Dále...

Šikana v resortu dopravy pod pláštíkem zákona o státní službě

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 01.07.2020 00:14   Přečteno : 390 x   Počet komentářů : 0

Zákon o státní službě (ZSS) měl přinést profesionalizaci, transparentnost, depolitizaci státní správy, stabilitu výkonu státní služby a kontinuitu služebního poměru – jakýsi kariérní růst. V resortu dopravy však znamená přesně opak, a to dokonce v případě instituce, jež měla být a svého času byla klíčovou pro bezpečnost drážní dopravy – Drážní inspekci (DI), která je podle práva Evropské unie národním inspekčním (vyšetřovacím) orgánem, který má být nezávislým na Ministerstvu dopravy i provozovatelích dráhy a drážní dopravy.

 

Dále...

Železniční zastávka Jablonec nad Nisou centrum slouží už 10 let.

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 13.06.2020 19:38   Přečteno : 512 x   Počet komentářů : 1

Před 10 lety, 3. června 2010 v 9.45 hodin přivítali tehdejší starosta Jablonce nad Nisou Petr Tulpa spolu s místostarostou Lukášem Pletichou na železniční zastávce Jablonec nad Nisou centrum osobní vlak číslo 16213 Liberec - Harrachov, kterým byla nová zastávka uvedena do provozu, i když nejdříve zkušebního, a první cestující ji také využili spolu se slavnostními hosty.

Dále...

Kříšení železnice na polské straně Jizerských hor a Krkonoš pokračuje!

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 12.06.2020 14:58   Přečteno : 626 x   Počet komentářů : 0

Rozsáhlé plány renovace železnice na polské straně Jizerských hor a Krkonoš přinášejí naději pro obnovení dalšího polsko-českého železničního spojení mezi Mirskem a Jindřichovicemi pod Smrkem. Polský informační portál města Jelení Hora Jelonka.com přinesl zajímavý rozhovor s místopředsedou Dolnoslezského Sejmiku (zastupitelstva) Markem Obrębalskim, kde záměr rozsáhlé obnovy železnice popisuje.

 

 

Dále...

Otazníků nad jabloneckou MHD stále přibývá aneb jablonecký řidič tvrdý chleba má !

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 10.06.2020 18:36   Přečteno : 661 x   Počet komentářů : 0

Čím více se blíží termín, kdy má městskou hromadnou dopravu (MHD) na Jablonecku převzít na 10 let nový dopravce, vzešlý z výběrového řízení, tím více otazníků přibývá, stejně jako záhadných okolností, na které stojí za to se podívat.  

 

Dále...

Koronavirus a čím dál větší chaos ve veřejné dopravě

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 20.05.2020 17:06   Přečteno : 321 x   Počet komentářů : 0

Naše životy a veřejnou dopravu poslední dobou ovlivňuje nový typ koronaviru, označovaný jako SARS-CoV-2. V souladu s pravidly Světové zdravotnická organizace pro pojmenování nových infekčních nemocí člověka byl pro onemocnění vyvolané novým koronavirem zvolen název COVID-19 (coronavirus disease 2019 = ischemická choroba 2019). Tento se poprvé objevil oficiálně na začátku loňského prosince v čínské provincii Chu-pej, kde se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Stále více je zřejmé, že Čína toho kolem okolností, doby vzniku a intenzity nákazy hodně utajila, což se projevilo raketovým nástupem pandemie, která zaskočila celý svět, Evropskou unii navíc jako by nový koronavir úplně vygumoval.

Dále...

Jak luskouni a netopýři doběhli globální svět a koronavirus k nám skočil hned

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 22.03.2020 16:17   Přečteno : 902 x   Počet komentářů : 0

Itálie se stala mým dalším domovem a od mého objevu této úžasné a rozmanité země ve tvaru boty v roce 1992 si nedokáži představit jediný rok, že bych se tam alespoň na skok nepodíval. Při mé první návštěvě v březnu roku 1992, kdy jsem za 8 dní chtěl poznat co nejvíc a objel ji celou včetně Sicílie, odkud jsem si odvezl batoh načesaných krvavých pomerančů a nezapomenutelný zážitek z Etny, která se právě na uvítanou probudila k činnosti a chrlila prameny lávy, mě Itálie zasáhla natolik, že jsem nakoupil učebnice i slovníky a pustil se do vstřebávání italštiny, abych lépe pronikl do tajů tak zajímavé země. Od té doby mi ta země s četnými ostrovy přirostla k srdci, vzniklo tam pro mě postupně plno přátelství a o to bolestněji nesu současný úděl Itálie, která zažívá živelnou pandemickou pohromu a stala se hlavní přestupní stanicí nového koronaviru z Číny pro Evropu, který dorazil z Itálie do České republiky a nákaza jím byla poprvé u nás prokázána 1. března. Jak vyplývá z dostupných informací v italských médiích, okolnosti a rychlost šíření nákazy v Itálii byly podceněny celou Evropou a intenzita jejího zásahu se dala očekávat o dost dříve, než došlo k nějakým opatřením, navíc zpočátku spíše symbolickým.  

 

Dále...

 

Provozováno na systému JPRES 2 - Vladimír Pešík ©2013