165 milionů se vrátí zpět do teplárny a přijdou léta hubených investic

Autor : Jaroslav Kraus     Vloženo: 17.06.2014 12:21   Přečteno : 592 x   Počet komentářů : 0

V aktualizovaném rozpočtovém výhledu na roky 2015 a 2016 (RV) naplánovalo vedení města v průběhu let 2014 – 2016 vrátit zpět do základního kapitálu Jablonecké energetické a.s. (JE) celkem 165 mil. Kč. Jsou to peníze, které byly původně vytaženy z účtů JE, a které byly použity na úhradu předraženého nákupu akcií. Jednalo se o částku 150,5 mil. Kč, kterou inkasovala v platbě za prodej akcií firma MVV Energie CZ a.s., a tyto peníze teď zoufale chybí v pokladně JE pro realizaci finančně náročného projektu přestavby sítě CZT na blokové kotelny.

Dále...

Architektura a urbanismus „po jablonecku"

Autor : Jaroslav Kraus     Vloženo: 17.06.2014 11:38   Přečteno : 513 x   Počet komentářů : 0

Půl roku před konáním komunálních voleb jmenoval náměstek primátora Petr Vobořil nový šestičlenný poradní sbor architektů, který by měl být poradním orgánem městské rady k plánovaným projektům ve městě. Lze jen spekulovat, co bylo hlavní pohnutkou ke zřízení tohoto nového orgánu. Zda opožděná reakce na diskusi o městském architektovi na jednání Výboru pro územní plánování a strategii rozvoje města z listopadu roku 2012 nebo iniciativa mladých architektů z občanského spolku PLAC, či snad projev upřímné sebereflexe k odpovědnosti za stav jablonecké architektury a urbanismu.

Dále...

Nová silnice do Hrádku proti jižnímu obchvatu Jablonce nad Nisou

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 17.06.2014 11:34   Přečteno : 1097 x   Počet komentářů : 0

Most přes Libereckou ulici u BrandluZprovozněním nového úseku silnice I/35 Bílý Kostel n.N. – Hrádek n.N. dochází s 1.červencem letošního roku k propojení nákladní a osobní dopravy severních Čech na mezinárodní sít polských a německých silnic včetně významné dálnice A4 .
Je to na první pohled neviditelná úleva pro Jablonec n.N., avšak počátek přepisování map tranzitní nákladní dopravy, která se týkala našeho města. Nové spojení významně ulehčí sklonově náročnému přechodu Harrachov – Jakuszyce přes Novosvětský průsmyk (886 m.n.m.) mezi Jizerskými horami a Krkonošemi. Po následném dokončení přeložky silnice I/14 mezi libereckými Kunraticemi a okružní křižovatkou Belgická v jabloneckých Rýnovicích je zřejmé, že nová kapacitnější komunikace se stoupacím pruhem převezme dnešní dopravu ze serpentin silnice III/29024 a podstatnou část ze stávající silnice I/14 z Liberce, vedoucí přes Vratislavice n.N. a Proseč n.N.

Dále...

Jablonecká železnice a nová zastávka Jablonec nad Nisou centrum bilancují

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 17.06.2014 12:04   Přečteno : 900 x   Počet komentářů : 0

Železniční zastávka Jablonec nad Nisou centrumV roce 2014 si připomínáme 120. výročí železniční trati Jablonec nad Nisou – Tanvald. Železnice jako taková dorazila do Jablonce nad Nisou z Liberce 25.11.1888. Dalších ocelových pásů kolejí se město dočkalo 12.7.1894, kdy byla železniční trať prodloužena do Lučan nad Nisou, posléze 11.10.1894 až do Tanvaldu. 3.6.2014 uplynuly 4 roky života nové železniční zastávky Jablonec nad Nisou centrum, když 3.6.2010 v 9.45 hodin přivítal tehdejší starosta města Petr Tulpa osobní vlak číslo 16213 Liberec - Harrachov, kterým byla tato zastávka uvedena do provozu.Po 4 letech lze bilancovat a odpovědět na otázku, zda nová železniční zastávka přinesla městu užitek a nebo je to jen pomník jednoho železničáře. Do doby otevření zastávky sloužilo nejblíže centru města jablonecké nádraží Českých drah, které denně využívalo cca 1200 cestujících.

 

Dále...

Zrcadlo, zrcadlo, řekni, jak se utrácejí městské peníze?

Autor : Jaroslav Kraus     Vloženo: 15.06.2014 19:00   Přečteno : 578 x   Počet komentářů : 0

   „Nastavujete nám zrcadlo“ hlásal titulek z úvodníku posledního čísla měsíčníku. Autor si v něm pochvaluje ocenění i kritiku občanů ze setkání, které v minulých měsících uskutečnilo vedení města. I já se tedy pokusím nastavit magistrátu zrcadlo, tentokráte se zaměřením na hospodaření uplynulého roku, zobrazeném k 31. 12. 2013 v závěrečném účtu.
 

Dále...

Stanou se z prosečských investorů ochránci chřástala polního?

Autor : Jaroslav Kraus     Vloženo: 15.06.2014 19:01   Přečteno : 504 x   Počet komentářů : 0

Plánovaná masívní zástavba v oblasti Horní Proseče rodinnými domky a viladomy naráží již od svého vzniku na monitorovaný výskyt populace chřástala polního, zvláště chráněného druhu v kategorii „silně ohrožený“ a vyvolává u zainteresovaných stran rozdílné emoce. U investorů a zastánců zástavby této lokality sarkastické poznámky o existenci „ptáka, kterého nikdo neviděl“ a u odpůrců zástavby argumentaci o důkazu přírodní exklusivity tohoto území.  Ilustrační foto

Dále...

Jablonecké teplo aneb Jak se mlží o nákupu akcií JTR

Autor : Jaroslav Kraus     Vloženo: 15.06.2014 19:01   Přečteno : 1794 x   Počet komentářů : 0

V únorovém čísle Jabloneckého měsíčníku vyšla mimořádná příloha věnovaná jabloneckému teplárenství. Jejím obsahem byl i popis historie a odůvodnění transakce nákupu akcií JTR. Autoři v něm zdůraznili některé události a údaje, ke kterým je nutné z pohledu poskytování objektivních a vyvážených informací ve smyslu tiskového zákona provést doplnění. Jako člen zastupitelstva a předseda dozorčí rady bývalé JTR disponuji k tomuto potřebnými údaji.  

Dále...

Stane se „Jablonecký pochvalník“ objektivním a vyváženým informátorem ?

Autor : Jaroslav Kraus     Vloženo: 15.06.2014 19:02   Přečteno : 485 x   Počet komentářů : 0

Pokud čtete tyto řádky, tak jste si dozajista otevřeli tištěnou nebo internetovou verzi Jabloneckého měsíčníku, pravidelného periodika, jehož úkolem je dle jeho statutu podávat informace občanům města a na jeho území působícím subjektům. Magistrátní kasu stojí každoročně jeho vydávání 2,5–3 mil. Kč s ohledem na rozsah uveřejňované komerční inzerce. Někteří jablonečané ho nazývají „Jabloneckým pochvalníkem“.

Dále...

Setkání prezidenta republiky se zastupiteli Jablonce nad Nisou

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 15.06.2014 19:02   Přečteno : 478 x   Počet komentářů : 0

Ve středu 11. června navštívil prezident České republiky Miloš Zeman Jablonec nad Nisou. Podělím se o pár subjektivních dojmů z jeho setkání se zastupiteli města, které proběhlo v obřadní síni jablonecké radnice v době od 11.30 do 12.00 hodin. Zatímco uvítací ceremoniál s úvodními slovy primátora města Petra Beitla a závěrečný ceremoniál předání prezidentské stuhy byly přístupné médiím, část diskuse v podobě 3 otázek a příspěvků proběhla za zavřenými dveřmi a o tu bych se podělil.

Dále...

Projektant Jiří Krejčík bilancuje - Novodobá budoucnost Jablonce ?

Autor : Jindřich Berounský     Vloženo: 04.02.2014 20:43   Přečteno : 498 x   Počet komentářů : 0

S příchodem roku 2014 je dobré provést bilanci změn, která nastaly po roce 1989, tedy za téměř čtvrtstoletí, od kterého jsme tolik očekávali. Do popředí jsou stavěny materiální hodnoty. Demokracie je u některých lidí zaměňována s anarchií. Je to výsledek pravidel, která nastavila část politiků v čele s bývalým prezidentem Klausem a jeho výroky, že neví, co to jsou špinavé peníze. To vše je podtrženo amnestií parazitů národa a zlodějů s vymazáním záznamů o trestu (což nemá obdobu v civilizované zemi). To vede k rozpadu morálky, která u těchto lidí jen něčím pro "obyčejné hloupé lidi". Výsledke je postupný rozpad společnosti a její nahrazení bezohledností, nerespektováním zákonů a hulvátstvím zbohatlíků - vždyť všechno je možné koupit. S tím souvisí i generační rozeštvávání, a to na principu - rozděl a panuj. Jako to předvedl bilboard ODS z nedávné doby : "Střední třído, nenech se okrádat!"

Dále...

 

Provozováno na systému JPRES 2 - Vladimír Pešík ©2013